fbpx

Neviete ako a kedy začať sporiť? Naučíme vás!

By 19/08/2020 Sporenie, Tipy
odklad peňazí do prasiatka, sporiaci úcet
Rýchla online pôžička

Začali ste riešiť veci do budúcnosti a napadlo vám, že je najvyšší čas začať sporiť peniaze? Máte pravdu. V dnešnom článku vás naučíme, kedy začať sporiť a ako na to.

1. Cieľ sporenia

Prvým krokom sporenia je určiť si predmet sporenie. To znamená, že je dôležité si určiť jasný cieľ, teda na čo tie peniaze použijete. Ľudia si zvyčajne sporia na dôchodok, na vytvorenie finančnej rezervy, na plánované alebo neočakávané výdavky a tiež aj na zabezpečenie detí. Rovnako si zvyknú sporiť aj na bývanie a na hypotéku, keďže od nového roka sa zmenili podmienky na získanie hypotéky.

sporenie na bývanie2. Choďte za úrokom

Aby peniaze, ktoré si sporíte nadobudli časom väčší rozmer, je dôležité si vybrať, kde ich budete sporiť. Najhorším možným spôsobom ako sporiť peniaze je šetriť ich a odkladať do bočnej zásuvky. Rovnakým prípadom je aj mať veľké množstvo peňazí na klasickom bežnom účte. Takýto spôsob sa vám neoplatí vďaka úrokom, pretože na bežnom účte je úrok veľmi nízky, niekedy až nulový. Preto si vyberte takú banku s takým sporiacim účtom, kde bude ten úrok výhodný.

Znásobenie peňazí úrokom 3. Sporenie na časti

Ak ste sa rozhodli, že si budete sporiť napríklad na bývanie a neočakávané výdavky, tak si sporte na tieto dve veci osobitne. Pokojne si môžete tieto účty aj pomenovať, aby ste vedeli koľko peňazí a hlavne kam posielate.

4. Maximálna výška sporenia

Maximálna výška sporenia nie je nikde určená. Dokonca ani tá najnižšia možná suma, ktorú si môžete na sporiaci účet posielať, nie je nikde daná. Je len na vás a vašej momentálne finančnej situácií, koľko peňazí si odložíte. Avšak najoptimálnejšia výška je 10 % z vášho platu. Avšak aj to záleží od predmetu sporenia a od toho, koľko si môžete dovoliť. Sporiť by ste mali formou trvalého príkazu a najlepší čas na sporenie je teraz hneď. Čím skôr začnete, tým viac peňazí budete mať odložených.

Rýchla online pôžička

suma zobrazena na kalkulacke, výška sporenia5. Pravidelné sporenie

Posledným krokom k tomu, aby ste sporiť začali, je určiť si dátum sporenia. V podstate nezáleží na konkrétnom dni, hoci tým najlepším je deň, kedy máte najviac peňazí na účte (čiže deň výplaty). Dôležité je sporiť si pravidelne. Preto ako sme už spomínali je najrozumnejšie nastaviť si trvalý príkaz.

čas, pravidelnosť prináša dobré sporeniePred samotným založením sporiaceho účtu sa určite poraďte so svojím finančným sprostredkovateľom, pretože existuje aj niekoľko možných variant a ponúk, kam by ste svoje financie mohli investovať.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕