fbpx

3 typy dôchodkových pilierov. Poznáte rozdiel medzi nimi?

By 18/09/2020 Sporenie, Tipy
dochodkovy pilier
Rýchla online pôžička

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako budú vaše financie vyzerať v čase dôchodku? Viacero ľudí si myslí, že sa dôchodku ani nedožijú, a preto si peniaze na dôchodok nešetria. Druhá polovica si myslí, veď sa o nich štát postará. Poďme sa pozrieť na to, ako to vôbec v našom štáte funguje a prečo je dobré mať vytvorený II. dôchodkový pilier.

I. dôchodkový pilier

Najznámejším dôchodkovým pilierom je určite I. dôchodkový pilier. Ide o pilier, do ktorého prispieva každý z vás. Teda tí z vás, ktorí už pracujú. Tento pilier je závislí od daní ľudí. Pracujúci človek odvádza dane do Sociálnej poisťovne a práve tie sú potom vyplácané ľuďom v čase dôchodku. Avšak, hoci je tento pilier povinný, bohužiaľ z týchto peňazí vy v čase dôchodku neuvidíte nič. Prečo? Dane, ktoré momentálne odvádzate vy, idú už terajším dôchodcom. Predstavte si teda, že o 20-30 rokov bude váš dôchodok vyplácaný z daní tých ľudí, ktorí budú pracovať potom. Preto, ak chcete mať slušný dôchodok, je dobré sa poistiť. Čím? Vytvorte si II. alebo III. dôchodkový pilier.

3-1024x536 I. II. a III. dôchodkový pilier. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

II. dôchodkový pilier

Starobné dôchodkové sporenie alebo teda II. dôchodkový pilier je oproti tomu prvému dobrovoľný. Čo považujeme za jeho veľkú výhodu. Druhou výhodou je to, že je možné ho dediť, a preto aj pre tých, ktorí rozmýšľajú práve takto, že čo ak sa dôchodku vôbec nedožijú, tak môžu mať istotu, že peniaze neprepadnú štátu. Tento pilier funguje na princípe, že peniaze, ktoré tam vkladáte idú aj vám. V roku 2021 sa pomer peňazí rozdelí v takomto pomere. Celková výška odvodov bude 18 %, tak ako to bolo doteraz. Avšak nastane jediná zmena. Z celkových 18 % je 12,75 % sadza poistného na starobné poistenie, ktoré ide do I. piliera a zvyšných 5,25 % je sadzba povinných príspevkov do II. piliera. Práve pri tomto druhom percente nastala zmena oproti iným rokom. Každým rokom sa tieto percentá zvýšia o 0,25 %, až do roku 2024. Vtedy sa toto percento zastaví pri 6 % a už by viac nemalo rásť. Okrem týchto výhod, ktoré sme doteraz spomenuli, ďalšou výhodou určite je, že sporiteľ má možnosť platiť si dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktorých výška nie je nijak obmedzená.

2-1024x536 I. II. a III. dôchodkový pilier. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Rýchla online pôžička

III. dôchodkový pilier

Poslednou, tiež dobrovoľnou možnosťou, ktorú si môžete otvoriť je III. dôchodkový pilier. Je to doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré je tiež možné dediť. Hoci je dobrovoľné, pre ľudí, ktorí pracujú v rizikovej práci je povinné a musia si ho vytvoriť do 30 dňoch od založenia zmluvy. Tiež má výhodu aj v tom, že je zvýhodnený daňovými úľavami a po dohode s vaším zamestnávateľom má ďalšiu výhodu a to tú, že vám do neho môže prispievať aj on. No v prípade, že dohoda neprebehne alebo patríte medzi SZČO (Samostatne zárobkovo činné osoby), potom bude pre vás rozumnejšie investovať do podielových fondov.

1-1024x536 I. II. a III. dôchodkový pilier. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Ak už budete premýšľať či si otvoríte II. alebo III. dôchodkový pilier, zvážte všetky možností, poprípade sa poraďte s niekým kompetentným.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕