fbpx

Leasing alebo úver? Čo je výhodnejšie, ak kupujete auto?

By 24/09/2020 Tipy
Rýchla online pôžička

Chystáte sa kúpiť si auto, no nemáte dostatok financíí na to , aby ste si ho kúpili v hotovosti? Dá sa to vyriešiť aj iným spôsobom – na výber máte leasing alebo úver. Zistite v našom článku výhody a rozdiely oboch možností.

Lízing na auto 

Ak sa rozhodnete pre lízing, vaše auto prevezme lízingová spoločnosť a mesačne vám ho prenajíma za istý poplatok. Až keď splatíte všetky poplatky a zálohy (30 až 40 % z celkovej ceny auta), aute bude vaše. Pri lízingu netreba zabúdať ani na spracovateľký poplatok za uzatvorenie zmluvy, takisto ako aj prepis vlastníctva. Za najväčšiu nevýhodu lízingu sa považuje riziko bankrotu lízingovej spoločnosti, s čím súvisí aj odobratie majetku. Preto pred tým, ako uzavriete lízing podrobne zvážte, ktorej spoločnosti zveríte svoje auto.

Úver na auto 

Ak ste mali v minulosti čo i len menšie problémy so splácaním pôžičky, môžu nastať komplikácie.

Rýchla online pôžička

Najlepšie by bolo požiadať banku o účelový spotrebný úver, avšak tento typ úveru nie je možné dohodnúť v každej banke. Ako náhradu môžete požiadať o bezúčelový spotrebný úver či bezúčelová hypotéka. Rozdiel medzi nimi je najmä vo výške úrokov, ktoré môžu dosiahnuť  až 10%. (bezúčelový spotrebný úver je drahší ako účelový úver na auto.) Za nevýhodu pri úvere sa považuje fakt, že ho nemusíte od banky dostať. Komplikácie môžu nastať, ak ste mali v minulosti čo i len najmenšie problémy so splácaním pôžičky.

Výhody lízingu Výhody úveru 
dostupnejší pre podnikateľov aj fyzické osoby okamžite sa stávate vlastníkom auta
schvaľovací proces je rýchlejší a jednoduchší ste oslobodený od akontácie
o všetko sa postará lízingová spoločnosť odpadáva vám povinnosť uzatvoriť na auto havarijné poistenie

Čo je výhodnejšie?

Pri konečnom výbere je dôležitá kalkulácia celkových nákladov, ktoré z obstarania auta plynú. Odporúčame vám zamerať sa najmä na:

  1. Dobu splácania
  2. Akontáciu pri lízingu
  3. Výšku úrokov a ročnú percentuálnu mieru nákladov
  4. Nárok na odpočet DPH (v prípade, že ste platiteľ)
  5. Presné poplatky spojené s poskytnutím oboch alternatív
  6. Presné podmienky poskytnutia oboch alternatív

Obidve varianty majú rozdiely vo svojich vlastníckych vzťahoch, cenách za poistenie a nie je teda možné určite, ktorá voľba je výhodnejšia. Avšak pri oboch variantoch sa odporúča disponovať aj s vlastnými finančnými prostriedkami.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕