Aj vy si myslíte, že za prenájom nehnuteľnosti iba zbytočne míňate peniaze? Je to v skutočnosti tak? Premýšľate nad novou nehnuteľnostou a pri rozhodovaní vás ovplyňuje názor, že len vyhadzujete peniaze? Prečítajte si naše rady a uvažujte správne.
#1 NÁJOM VS. KÚPA
Nemyslite si, že bude ľahké prejsť od platenia nájomného k mesačnému splácaniu hypotéky. K hypotéke sa vám totižto pridá niekoľko nákladov navyše , ktoré súvisia s kúpou a vlastníctvom nehnuteľnosti. Tieto výdavky zahŕňa napríklad presťahovanie, poistenie, či údržbu. S vlastníctvom a údržbou domu súvisí napríklad odhŕňanie snehu, kosenie trávy, alebo prípadne úprava terénu. Veľké náklady predstavuje napríklad aj oprava spotrebičov, alebo strechy. Preto je dôležité vopred zistiť ich vek a opotrebovanie.
#2 NA AKO DLHO SA CHCETE V NOVOM BÝVANÍ ZABÝVAŤ?
Popremýšľajte o tom, ako dlho chcete v novom bývaní ostať. Ak sa neplánujete zdržať dlho, kúpa nehnuteľnosti bude pravdepodobne strata peňazí. Môže sa stať , že akúkoľvek hodnotu majetku, ktorú ste si stihli vybudovať za krátky čas, si môže prisvojiť realitná kancelária alebo dokonca daňové poplatky.
#3 ZISTITE PODMIENKY PÔŽIČKY
Pred tým, ako uzavriete hypotéku, či požiadate o pôžičku, podrobne si naštudujte podmienky. Mnoho ľudí tento krok totižto preskočí a kvôli tomu sa dostane do finančných problémov. Nenechajte sa zlákať prvou ponukou a zistite vopred čo sa vám pri vašich nákladoch oplatí a čo nie.
#4 NEHNUTEĽNOSŤ = INVESTÍCIA
Myslite na to, že svoje bývanie považujete za investíciu. Pamätajte však na to, že skutočnosť, že sa hodnota vášho domova môže zvýšiť, nemusí nevyhnutne znamenať, že ide o investíciu v pravom slova zmysle. Cieľom investície je, aby ste pri predaji zarobili peniaze.
NA KONIEC
Pokiaľ sa teda rozhodujete, či si nehnuteľnosť prenajať alebo kúpiť, nezabudnite vziať do úvahy vyššie uvedené faktory. Tiež by ste mali zvážiť, ako vaše rozhodnutie ovplyvní vaše financie. Majte na pamäti, že pri rozhodovaní o tom, či si prenajmete alebo kúpite, neexistuje nesprávne rozhodnutie.