fbpx

Čo robiť, ak ovplyvnil koronavírus váš rozpočet?

By 04/06/2020 Sporenie
Rýchla online pôžička

Takmer každého z nás zasiahla za posledné mesiace koronakríza. Dôchodkový pilier, úvery, hypotéka spolu s množstvom ďalších finančných povinností. Niekoho trápi strata zamestnania, iných zníženie platu. Poradíme vám, ako postupovať, pokiaľ máte problémy so splácaním svojich mesačných splátok.

Hypotéka

Znížili vám plat až na minimum? Ako prvé skúste kontaktovať svoju banku, ktorá vám pomôže vyriešiť váš problém. Získať potom úľavy od platenia je oveľa náročnejšie, ak už omeškáte platbu. Ak sa stanete neplatičom, banka to nemusí akceptovať a začnú pribúdať poplatky za upomienky. Banka vám môže pomocť týmito spôsobmi:

  1. Znížiť úroky, čo vám zníži i splátky
  2. Predĺži splatnosť
  3. Odloží splátky (v aktuálnej situácii bez sankcií)

Úver

Pokiaľ máte viaceré úvery, skúste si ich spojiť všetky do jedného lacnejšieho. (spotrebný úver, lízing, úver z kreditnej karty). Takto budú vaše splátky nižšie a zároveň ušetríte na poplatkoch z úveru. Riešte takúto situáciu už skôr, nie až vtedy, keď nebudete mať žiadne financie. Ďalší úver už tak ľahko nezískate, ak budete na zozname neplatičov. 

Dôchodkový pilier

Sporíte v 2. alebo 3. dôchodkovom pilieri akciových alebo indexových fondoch? Rozhodne neuvažujte nad premiestnením vašich úspor do garantovaných fondov. Počkajte, kým akcie znova narastú, nakoľko sú teraz veľmi nízke.

Naopak, ak máte založený garantovaný fond, presuňte ich čím skôr do akciových a indexových. V súčasnosti viete nakúpiť mnoho podielov za pomerne nízku sumu. Toto všetko platí, pokiaľ máte do dôchodku aspoň 10 rokov. 

Rýchla online pôžička

Šetrite

Samozrejme je to v aktuálnej situácii niekedy nemožné. Skôr tým myslíme všeobecne. V momente, ako vám to situácia dovolí, vytvorte si finančnú rezervu. Stále sa vám nedarí nič našetriť?  Vytvorte si finančný plán na mieru!

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕