fbpx

Budú ceny nehnuteľností po pandémii nižšie?

By 20/05/2020 Tipy
Rýchla online pôžička

Aj u nás spôsobil koronavírus mnohé zmeny. Aj napriek negatívnym dopadom sa nemusíme na všetko pozerať len čiernobielo. Budú však ceny nehnuteľností po pandémii klesať? Aká bude situácia v hlavnom meste, kde sú ceny nehnuteľností najvyššie? Bude vôbec ešte dostatok nehnuteľností na predaj?

Aká je situácia od začiatku roka 2020?  

Od začiatku roka 2020 sa priemerná cena nehnuteľností zvýšila o necelých 74 €. Cena za meter štvorcový sa tak v priemere pohybuje okolo 1 671€/m2. Na Slovensku sme tým pádom zaznamenali 4,6 %-ný nárast cien – najvyšší trojmesačný nárast od roku 2008.

A čo Bratislava a okolie? Cena za meter štvorcový sa momentálne pohybuje okolo  2 231 €/m2 .  V Banskobystrickom kraji sme zaznamenali najväčší vzrast priemernej ceny za m2 až o 12,1 %. Nárast či pokles cien sa líši od daného kraja.  V prešovskom kraji naopak ceny klesli o približne 3,3 %.

Rýchla online pôžička

Je ponuka väčšia ako dopyt?

Nečakaná pandémia ovplyvnila prvý kvartál roku 2020. Teraz nám neostáva nič iné, ako čakať, ako si s toutou situáciou poradíme. Momentálne bude kľúčovým parametrom nepomer medzi cenami nehnuteľností a výškou príjmov?

Aktuálna kríza sa však v porovnaní s krachom burzy v rokoch 2008-2009 líši. Analytici z Bencont Investment predpokladajú, že výrazný pokles cien nehnuteľností aktuálne neprichádza do úvahy. Jediné, čo táto kríza zasiahne je ponuka novostavieb, ktoré oddialili stavebné povolenia. Zatiaľ čo ponuka nehnuteľností ku koncu marca 2020 bola rekordne nízka a pravdepodobne bude aj naďalej klesať, ceny naďalej stúpajú.

Aké je teda riešenie? Neostáva nám nič iné, ako niekoľko mesiacov počkať, aby sme vedeli, či sa nám našu ekonomiku v najbližších mesiacoch podarí reštartovať. Zásadným parametrom bude aj čas potrebný na prekonanie strachu kupujúcich. V konečnom dôsledku by sme mali aj naďalej fungovať bez veľkých zmien. Novostavby teda budú pribúdať pomaly, no ceny budú klesať minimálne, ak vôbec.

 

 

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕