Buďte pri kúpe nového bývania pozorní! Nechajte si pomôcť, ale nenechajte sa napáliť. Poradíme vám pár vychytávok, ako na to!
Reálne nároky na bývanie
Najprv si ujasnite, aké reálne nároky na priestor a veľkosť bývania máte. Ceny sa u stavebných firiem počítajú za 1m3 či 1m2 bez ohľadu na typ konštrukcie domu. Preto myslite na to, aby bol váš dom dostatočne veľký, zároveň ale priestorom zbytočne neplytvajte, stálo by vás to zbytočné náklady navyše. A to nielen pri stavbe domu, ale aj počas následnej údržby a vykurovaní. Tu rozhoduje zdravý rozum nad veľkými očami projektantov alebo vás samotných. Prízemný dom bude vždy energeticky aj ekologicky náročnejší na údržbu ako dom dvojposchodový. Tiež myslite na plochu presklených častí domu. Veľké okná sú síce moderné, ale ich tepelnoizolačné vlastnosti sú oveľa horšie ako samotná stena. Tu je na vás, čomu dáte prednosť.
Svojpomocne alebo na kľúč?
Realizovať stavbu svojpomocne znamená veľmi veľa stresu. A to nielen so silovou prácou, ale napríklad sa budete potýkať aj s rastúcimi cenami ako za materiál, tak aj za prácu v priebehu výstavby. Neustále ste tak v neistote, koľko vás vlastne finálny výsledok bude stáť.
Všetko sa odvíja od obálky domu
Obálkou domu je myslená podlaha, strecha, okná a steny. Čím kvalitnejšiu obálku máte, tým je spotreba energie pre vykurovanie domu nižšia. V prípade pasívneho domu dokonca potrebujete o 50% menej energie na vykurovanie než na ohrev vody. Pri platnosti novej legislatívy od 1. 1. 2020 je jasné, že domy majú tak dobrú obálku, že ďalšie izolačné vylepšenia už nie sú potrebné. Vaša pozornosť by tak mala smerovať skôr k technológiám, ktoré vám dom vykúri, vyvetrajú alebo vám zohrejú vodu, a to ideálne za čo najnižšie náklady.