fbpx

Lízing auta – oplatí sa?

By 03/02/2021 Tipy
Rýchla online pôžička

Chcete si kúpiť nové auto, ale nemáte toľko financií, aby ste si ho kúpili v hotovosti? ? Potom pre vás existuje niekoľko možností, ako si nové auto kúpiť. Jednou z nich je aj vziať si auto na lízing. Oplatí sa to?

Finančný lízing vs. operatívny lízing

Možno niektorí z vás vôbec netušia, že nejaký operatívny lízing existuje. Tento lízing využívajú väčšinou tí, ktorí si auto ponechať nechcú a auto si akoby dlhodobo prenajímajú. Ide o špeciálnu formu lízingu, pri ktorej je vlastníkom auta po celý čas lízingová spoločnosť. Na konci sa môžete dohodnúť či si auto odkúpite alebo nie. Čo sa týka finančného lízingu, ide o klasický lízing, kedy si auto od predajcu chcete kúpiť, avšak na splátky. Auto splácate v určitej výške splátky, ktorá je rozpočítaná väčšinou na 3 – 4 roky. Prvá splátka auta sa nazýva akontácia. Po splatení auta ste vlastníkom vy, avšak po celú tú dobu je vlastníkom auta lízingová spoločnosť až po dobu poslednej splátky.

Výhody a nevýhody lízingu

Je niekoľko výhod a nevýhod lízingu, no opäť záleží, ktorý lízing si vyberiete. V prípade operatívneho lízingu je určite výhodou to, že máte nižšie náklady na mobilitu, auto si nemusíte nechať, čo môže na druhej strane predstavovať nevýhodu a nemáte starosti s akýmkoľvek vybavovaním. Dokonca je nájomca auta oslobodený aj od všetkých povinností a poplatkovktoré vyplývajú z vlastníctva vozidla, keďže vlastníkom je uvedená lízingová spoločnosť. Avšak nevýhodou je, že navštevovať môžete len vybrané servisy, ktoré majú zmluvu s lízingovou spoločnosťou a dopláca sa za prekročenie kilometrov, ktoré sa stanovujú na začiatku. Na druhej strane aj finančný lízing, prípadne viazaný spotrebný úver ponúka výhodné podmienky. Výšku splátky si môžete nastaviť a prispôsobiť a často sa nemusíte zaoberať ani havarijným a povinným zmluvným poistením, pretože to za vás vybaví lízingová spoločnosť.

Podmienky operatívneho lízingu

Nakoľko sa s týmto lízingom stretáva málo ľudí a málokto vie, aké sú vôbec podmienky pre uzatvorenie takejto zmluvy, rozhodli sme sa vám to priblížiť trochu viac. Operatívny lízing zväčša využívajú podnikatelia. Na začiatok je nutné dohodnúť dobu trvania nájmu, ktorý sa väčšinou pohybuje medzi 3-5 rokmi a počet najazdených kilometrov. Výška a počet najazdených kilometrov ovplyvňuje aj cenu nájmu auta, takže stanovenie počtu kilometrov by malo byť čo najrealistickejšie s nejakou rezervou. Dôležitou súčasťou zmluvy je aj dohodnúť služby a servis auta.

Aký lízing je ten najvýhodnejší?

Pri tejto otázke platí to či ste fyzická osoba alebo podnikateľ a či ste platcom DPH alebo nie. To ovplyvňuje v podstate to, aký lízing je pre vás ten najvýhodnejší.

Rýchla online pôžička

Ak ste zamestnancom, teda fyzickou osobou alebo podnikateľom a živnostníkom, ale nie ste platcami DPH, potom je pre vás najvýhodnejší finančný lízing. Na druhej strane, ak patríte k tým, ktorí sú platcami DPH, potom je tu pre vás skôr úver. A čo s operatívnym lízingom? Ten je v podstate vhodný aj pre fyzické osoby, ktoré si auto do budúcna nechcú nechať, ale aj pre podnikateľov, ktorí potrebujú auto na svoju podnikateľskú činnosť a ktorí by ho chceli po čase obmieňať.

Ak sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ lízingu, určite zvážte všetky podmienky, ktoré budú pre vás tie najvýhodnejšie, aby sa vám oplatilo vôbec vziať auto na lízing. Tiež si overte a zistite všetky dôležité informácie o danej lízingovej spoločnosti.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕