fbpx

Investovanie nie je zložité : 5 rád pre úplných začiatočníkov

By 14/06/2021 Tipy
Rýchla online pôžička

1. Trpezlivosť: nečakajte rýchle zisky 

Investovanie nie je krátkodobá záležitosť, investovať úspešne znamená predovšetkým dlhý investičný horizont. Investovanie na dobu kratšiu ako desať rokov je skôr špekuláciou, zisk dosiahneme, len vtedy, ak sme prešli počas týchto rokov krízou a kurzy sa po hlbokom poklese opäť zotavili. Zásadou teda je nakupovať aspoň päť až osem rokov, niekoľko rokov počkať, a počas roku až troch vyberať zisky.

2. Nenakupujte dlhopisové a peňažné fondy 

Grécko je dôkazom, že štátne dlhopisy nie sú bezrizikovou investíciou. Než platiť poplatky dlhopisového fondu a sledovať kolísanie hodnoty fondu podľa globálneho strachu investorov, radšej dáme svojich pár tisíc eur do banky. Ide o poistenú likvidnú investíciu, hoci s malým výnosom. Ak sa naša banka dostane do problémov, poskladajú sa za nás všetci daňoví poplatníci. Ak padne iná banka, zložíme sa zase my. Pokiaľ ale túžime po dlhopisovom fonde, berieme ten s krátkou duráciou (tá býva uvedená v aktuálnych informáciách), najlepšie tak okolo troch rokov.

3. Nakupujte čím najskôr 

Rýchla online pôžička

Do fondov začnite nakupovať čo najskôr. Takže po druhej výplate – za prvú výplatu si kúpime niečo malé, malý darček venujeme rodičom a ďalším členom rodiny a pri druhej výplate zadáme trvalý príkaz na nákup akciového fondu. Pokiaľ sme tento okamih prešvihli, zadáme príkaz kedykoľvek potom – nikdy nie je neskoro, ani tri roky pred dôchodkom.

4. Nakupujte pravidelne

Nakoľko nemáme čas sledovať trendy, poklesy, či rasty hodnôt, nakupujeme pravidelne. Pri investičnom horizonte desiatich rokov zistíme, že to, čo sa zdalo ako dramatické zvýšenie alebo zníženie ceny, je pri pohľade späť len malá zmena ceny. Aj cez všetky problémy uplynulého desaťročia je to pre laikov najlepšia stratégia.

5. Proti prúdu: počas krízy nakupujte viac 

Neveríme článkom v novinách a nakupujeme proti svojmu inštinktu: v časoch, kedy si všetci rozprávajú o ziskoch z investícií, radšej prestaneme nakupovať a šetríme prostriedky na ďalšiu krízu. A naopak: ak ceny klesajú, navýšime prostriedky, za ktoré nakupujeme. Sledovať, ako sa znižuje hodnota nášho portfólia, a k tomu prikupovať je psychicky veľmi zložité. Kto to však zvládne, je naozajstný investor. Pokiaľ však nemáme čas a schopnosti sledovať tieto signály, vrátime sa k tomuto bodu: nakupujeme pravidelne, neustále za rovnakú hodnotu.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕