fbpx

Debetná vs. kreditná karta – v čom sa líšia?

By 26/03/2021 Tipy
Rýchla online pôžička

S platobnými kartami majú v dnešnej dobe skúsenosti už aj žiaci základných škôl. Platba kartou je v súčasnosti oveľa častejšou než platba v hotovosti, pretože je to oveľa jednoduchšie a má to mnoho výhod. Viete ale, akú platobnú kartu vlastníte?

Debetná karta

S debetnou kartou sa stretáva väčšina bežných užívateľov. Je to platobná karta, ktorá je vydávaná k bežnému osobnému účtu. Debetná karta sa môže využívať na bežné platenie v obchodoch alebo na internete. V prípade debetnej karty čerpáte svoje vlastné finančné prostriedky zo svojho účtu. V prípade, že tieto finančné prostriedky miniete, debetná karta nebude funkčná.

Výhody debetnej karty

V spojení s debetnou kartou vám vaša banka ponúka aj viacero výhod, napríklad bezplatný výber v bankomatoch vlastnej banky, neobmedzené platby kartou, internetové platby a pod. Výber z bankomatov cudzej banky je väčšinou spoplatnený.

2-1024x536 Poznáte rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou?

Kreditná karta

Množstvo ľudí si tento pojem zamieňa práve s debetnou kartou a hovorí, že používa „kreditku“. Avšak to je veľká chyba. Kreditnú kartou na rozdiel od tej debetnej vám môže vydať akákoľvek iná banka, než tá, v ktorej máte otvorený osobný účet. Rozdiel s debetnou kartou je aj v tom, že peniaze, ktoré pri kreditnej karte používate, nie sú vaše, ale  to peniaze banky, ktoré si od nej požičiavate. To znamená, že ide o akýsi úver. Avšak aj táto platobná karta má svoje výhody. V prípade, že v stanovenom termíne, väčšinou je to 40 – 50 dní, peniaze banke vrátite, neplatíte žiadne úroky. Výhody sú spojené aj s rôznym poistením, s cashbackom a s rezerváciou áut v zahraničí. Bohužiaľ, ak peniaze banke nevrátite v plnej sume v požadovanom termíne, čakajú vás vysoké úroky. Ide v podstate o nie bežný spotrebný úver a môžeme povedať, že ide o najdrahší úverový produkt spomedzi všetkých.

Rýchla online pôžička

Nevýhody kreditnej karty

Okrem iného medzi ďalšie nevýhody kreditných kariet patrí poplatok za každý výber v bankomate a mesačný poplatok za vedenie kreditného účtu.

4-1024x536 Poznáte rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou?

V prípade, že chcete platiť kartou a využívať ju len na bežné platby v obchodoch a podobné záležitosti a nechce sa zaväzovať s bankou, potom určite odporúčame debetnú kartu. Rovnako odporúčame preštudovať si všetky obchodné podmienky, ktoré banka má, aby ste si mohli vybrať tú najlepšiu.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕