fbpx

Starobné dôchodkové sporenie. Pre koho je vhodné?

By 06/10/2020 Sporenie, Tipy
II. dochodkové sporenie
Rýchla online pôžička

Našli ste si popri štúdiu prácu, ktorú vykonávate na pracovnú zmluvu? Potom je II. dôchodkový pilier pre vás ten pravý. Ak si chcete šetriť na dôchodok a chcete, aby v čase vyplácania dôchodku bol o niekoľko sto eur vyšší, potom je čas založiť si ho.

Starobné dôchodkové sporenie (II. pilier)

Na Slovensku máme 3 typy dôchodkových pilierov. O tých sme si povedali už v minulom článku. Avšak je potrebné klásť väčší dôraz práve na II. dôchodkový pilier. Síce je dobrovoľný, ale ak ste človek, teda aj študent, ktorý má do 35 rokov a pracuje na pracovnú zmluvu, potom by ste mu mali venovať viac pozornosti. Tento pilier vznikol práve kvôli problémom s financiami, ktoré sa vyplácajú dôchodcom zo štátneho systému dôchodkového piliera, teda z I. piliera, ktorý je povinný.

peniaze pre studentaVhodný aj pre študentov

Ako sme už spomínali, je vhodný aj pre študenta. Avšak pri založení alebo otvorení II. piliera je potrebné, aby ste práve v tom čase mali uzatvorenú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom. Táto zmluva môže samozrejme časom skončiť, no váš II. pilier bude stále otvorený. Je potrebné si zapamätať najmä to, že Dohodu o pracovnej činnosti nestačí mať.

Ako vstúpiť do II. dôchodkového piliera?

Ak ste sa práve zamestnali, plynie vám povinnosť odvádzať dane do I. piliera a teda máte aj možnosť vstúpiť do II. dôchodkového piliera, čo je prvou podmienkou, ktorú musíte splniť. Bez I. piliera to bohužiaľ nepôjde. V čase schvaľovania podpisovania zmluvy do II. dôchodkového piliera musí byť klient dôchodkovo poistený Sociálnou poisťovňou.

Výhody starobného dôchodkového sporenia

Práve v tomto II. dôchodkovom pilieri je viac výhod ako nevýhod. Hlavnou výhodou je určite, že sa váš obnos peňazí v čase dôchodku navýši až o niekoľko sto eur. Druhou výhodou je, že vaše peniaze sa môžu dediť, čiže neprepadnú štátu. Rovnako, čo môžeme považovať za veľkú výhodu je, že z tohto piliera neodvádzate žiadne dane a vy sami si môžete vybrať inštitúciu na vyplácanie dôchodku. Ktorých je momentálne na Slovensku 6. Rovnako si sami môžete vybrať aj stratégiu vyplácania dôchodku. Ide o veľmi bezpečné investovanie peňazí a ako sporiteľ máte vždy prístup k informáciám o stave na osobnom dôchodkovom účte. Je to veľmi flexibilný pilier, do ktorého môžete vstúpiť, ale rovnako aj z neho vystúpiť, kedy vy sami budete chcieť.

Rýchla online pôžička

II. dochodkovy pilierAko sporiteľ máte v súčasnosti na výber zo 6 DSS, čiže Dôchodkových správcovských spoločností a je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete. Každý z týchto DSS ponúka 2 druhy fondov – dlhopisový (garantovaný) a akciový fond. Niektoré z týchto DSS ponúkajú možnosť výberu medzi indexovým alebo zmiešaným fondom.

Nevýhody starobného dôchodkového sporenia

Ako každý pilier, aj tento má zopár nevýhod. Medzi jednu z nevýhod môžeme považovať znehodnotenie peňazí. Tento proces môže nastať vtedy, ak sa o svoje peniaze nebudete starať. Rovnako medzi ďalšiu nevýhodu môžeme považovať to, že tento pilier je novým pilierom, čiže ešte stále sa legislatívne upravuje a novelizuje.

Pre porovnanie si môžeme ukázať, ako by to vyzeralo, ak by ste do tohto piliera nevstúpili. Ak si vezmeme momentálnu situáciu s dôchodkovými piliermi na Slovenku, potom pri tejto situácií by váš dôchodok v roku 2047 mal výšku približne 475 €. Ak by ste do II. dôchodkového piliera vstúpili už teraz, potom výška dôchodku by sa navýšila o 150 €, čo je samozrejme porovnateľné. Ak si chcete porovnať sumu vášho dôchodku, potom navštívte akýkoľvek portál, ktorý práve túto možnosť ponúka.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕