fbpx

Ako ušetriť? Skúste myslieť ekologicky!

By 19/05/2021 Sporenie, Tipy
Rýchla online pôžička

Stále viac ľudí si uvedomuje negatívny vplyv svojho správania na prírodu, a tak sa začínajú správať zodpovedne. A tým, že šetrí prírodu, šetrí aj svoju peňaženku. Načo kupovať zbytočnosti len zo zvyku? Prečo neinvestovať do kvalitných výrobkov, ktoré vydržia oveľa dlhšie ako lacné šmejdy? Prinášame vám pár tipov, s ktorými môžete začať nový život!

Zbytočná aviváž 

Bez toho, aby sme si to uvedomili, upratovanie a pranie je pre prírodu veľkou záťažou. Jedna domácnosť prírodu príliš nezaťaží, no keď spočítate všetky domácnosti jedného mesta, ide už o veľké číslo. Často si neuvedomujeme, že chemikálie, ktoré každý deň používame, zaťažujú nielen prírodu, ale ohrozujú aj ľudský organizmus. Pritom sa dajú chemické prípravky celkom ľahko nahradiť. V dnešnej dobe máme na výber z niekoľkých druhov ekologicky nezávadných čistiacich prostriedkov. Bohužiaľ záujemcov často odradí vyššou obstarávacou cenou. Málokto si uvedomí, že v konečnom súčte zaťažujú rodinný rozpočet menej. Prvotné náklady sú síce vyššie, vydržia však dlhšie. Vždy používajte pomôcky na dávkovanie a držte sa odporúčaní výrobcu. Často sa stáva, že ľudia pri upratovaní dávkujú prostriedok od oka, a mnohonásobne tak presahujú odporúčanú dávku. Je dokázané, že cieleným dávkovaním dosiahnete zníženie spotreby až o polovicu.

Nekupujte domov otravy 

Lacný nábytok môže byť napustený formaldehydom, ktorý sa časom vyparuje. Môže byť zodpovedný za vnik alergií, astmy a ďalších civilizačných chorôb. Pri výbere vybavenia preto uprednostňujte drevo pred kovmi a plastami. K aktuálnym trendom patrí nábytok z paliet a ďalších hrubo opracovaných drevených výrobkov, ktoré sa s trochou starostlivosti v miestnosti krásne vynímajú a slúžia roky. Zaujímavou alternatívou je tiež pevný kartónový nábytok, ktorý sa vyrába z veľmi kvalitnej lepenky. Je pevný, má vysokú nosnosť a pevný vzhľad. Pritom je ľahký, ľahko prenosný a šetrný k životnému prostrediu. Pozor si dajte aj pri výbere podlahovej krytiny. Vyvarujte sa PVC a dajte radšej prednosť linoleu, ktoré je prírodného pôvodu a pritom dobre umývateľné, vydrží až tridsať rokov a jeho údržba je bezproblémová.

Dajte pozor, aby spotrebiče fngovali správne

Keď nakupujeme spotrebiče, automaticky hľadáme tie najúspornejšie. Často ale zabúdame, že nevhodné umiestnenie či používanie môže spotrebu energií výrazne zvýšiť. Chladničky nepatria do úzkych priestorov a ani blízko k stene. Teplé potraviny do nich nikdy nedávajte, naopak je výhodné ich v nich rozmrazovať. Teplota rozmrazovaných potravín v chladničke ochladí a šetrí sa tak energia. Šetrné k životnému prostrediu sú aj umývačky riadu. Napríklad, na dvanásť sád riadu v umývačke spotrebujete cca 12 litrov vody. Ak by ste to isté množstvo umývali ručne pod tečúcou vodou, spotrebujete cca 60 litrov vody. Čo sa týka osvetlenia, prejdite na LED žiarovky. Tie sporia elektrickú energiu až o 50% a majú niekoľkoročnú životnosť. Na osvetlenie sa ale dá príroda ušetriť aj výberom maľby. Svetlé odtiene odráža oveľa viac svetla ako odtiene tmavej.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕