fbpx

Peňaženky a koronavírus: Ako na finančný plán?

mice euroviek
Rýchla online pôžička

Korona sem, korona tam. Globálna pandémia, finančná kríza, odklady splátok hypoték, nezamestnanosť… Zasiahla globálna pandémia aj vašu peňaženku v podobe straty finančných úspor a nezaplatených účtov? Mali ste vytvorenú finančnú rezervu? Pokryla by všetky vaše náklady, vrátane úverov, nájomného, poistenia či stravy? Situácia na Slovensku je však taká, že väčšina ľudí by nebola schopná vyžiť ani len jedno či dvojmesačný výpadok platov. Máme pre vás niekoľko rád, ako si poradiť v prípade podobnej krízy!

Vytvorte si finančný plán

Poznáte knihu amerického špecialistu na financie Davea Ramseyho? Tá vám ponúka úplne jednoduchý finančný plán. Pomocou neho si najefektívnejšie a najrýchlejšie ušetriť peniaze. Jeho tajomstvo tkvie v 7 malých krokoch. O aké kroky ide?

  1. Našetrite si 1000 € do vášho Núdzového fondu
  2. Zaplaťte všetky dlhy!
  3. Našetrite si peniaze na 3 – 6 mesiacov životných nákladov
  4. Investujte 15 % vášho príjmu na výdavky počas dôchodku
  5. Šetrite pre svoje deti
  6. Splaťte hypotéku za dom
  7. Budujte bohatstvo a rozdávajte!

Komplexný návod, ako si vytvoriť ideálny finančný plán nájdete tu.

Finančná rezerva je must have

Máte finančnú rezervu na 6 mesiacov? Ak vám nejaké to euro chýba, skúste ho čo najrýchlejšie ušetriť. Ak ich už budete mať, v prípade ďalšej svetovej krízy by ste tak mali dokázali vyžiť aspoň pol roka. Urobte si prehľad vašich výdavkov za všetko a pokúste sa váš rodinný rozpočet okresať ako len môžete.

Investujte do podielových fondov

Ak máte ešte aj nejaké to euro navyše, investujte do podielových fondov. Pre začiatok vám postačí napríklad aj 150 €.  Táto investícia je, samozrejme, ako sínusoida. To znamená, že jeden deň je hore, druhý zase dole. Akonáhle sa však trochu zorientujete v sektore investovania, môžete si slušne zarobiť.

Rýchla online pôžička

Šetríte do dôchodkových pilierov?

Ešte lepšie by bolo, ak by ste boli schopní nasporiť si niekoľko eur v druhom alebo treťom dôchodkovom pilieri mesačne v rámci akciových alebo indexových fondov. Nepresúvajte svoje financie do garantovaných fondov. Mohli by ste zmeškať rastové obdobie, pretože každý pokles predznamenáva aj ďalší nárast.

Hypotéka a výpadok príjmu

Viete, že najčastejšou chybou pri výpadku príjmu a splácaní hypotéky je nekomunikovanie s bankou? Takýto odkladaním riešenia na poslednú chvíľu si rozhodne nepomôžete, pretože váš dlh môže narastať. Radšej kontaktujte s vašou bankouhľadajte efektívne riešenia vašej aktuálnej situácie.

Ďalší formulár pre online pôžičku ⮕